Vastulause ajalehe Postimees 17. mai artiklile.

Me kõik oleme demokraadid!

Faktivigade parandus ja selgitused Tuuli Koch´i 17. mai artiklile „Keskerakond püüdis parteihülgajaid üle trumbata“.

Põhiseadus ütleb, et „Igaühel on õigus koonduda mittetulundusühingutesse ja -liitudesse“(§ 48). See võib kaheksale oma partei reetnud poliitikule mitte meeldida aga nad ei saa takistada mitte kellelgi mittetulundusühingu moodustamist. Mitte keegi ei saa kuulutada ennast ainsateks õigeteks demokraatideks, sest Eesti on demokraatlik riik ning me kõik oleme rohkem või vähem demokraadid.

Tuuli Kochi 17. mai artiklis oli kasutatud ainult Rainer Vakra tsitaate ning minu poole ei pöördutud. Kui seda oleks tehtud, siis oleksin selgitanud olukorda faktidega. Mittetulundusühingute seadus sätestab, et „mittetulundusühingu õigusvõime tekib mittetulundusühingu kandmisega mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse“ (§ 2. lg 1). Artiklis oli täpne väide, et MTÜ Eesti Demokraadid kanti registrisse 2. mail aga jäeti arvestamata MTÜ Demokraadid registreerimine hiljem ehk 8. mail. Samuti olid 3. mail registreeritud teised 2 nimetatud MTÜ-d. Kisub vaidluseks, et kes enne registreeris aga see on fakt, et varem avalduse esitanud ja registreerinud MTÜ-d ei saa kuidagi takistada kellelgi hiljem veidi lühema nime registreerimiseks avalduse esitamist. Mõelge, kuidas pidin ma 19. aprillil registreerimiseks avaldust esitades ette nägema, et keegi jätab 23. aprillil avalduses ära sõna „Eesti“ ja registreerib lühima nime. Ma pole selgeltnägija!

Tõega vastuolus on ka väide, et Andres Hiie kuulub MTÜ Eesti Demokraadid juhatusse. Kergelt registrist kontrollitavate faktidega ei tohi valetada, see on inetu. Tagantjärgi saan muidugi aru, kuivõrd kahtlane võib kellelegi tunduda endise keskerakondlase ja praeguseni Keskerakonda kuuluja poolt ühiselt MTÜ asutamine aga taolist sildistamist pole minu võimuses takistada.

Artiklis väidetakse, et „võimaliku uue poliitilise jõu loomine tõi kokku nõupidamise keskerakondlikus Tallinna linnavalitsuses“ ja „ühise mõttetöö tulemusena registreeriti“ Virumaal 3 MTÜ-d. Kinnitan, et pole osalenud ühelgi nõupidamisel ega kohtumisel, kus oleks arutatud ülejäänud MTÜ-de registreerimist. See demokraatide teema algas minu jaoks 23. märtsil 2012 kell 8:30 kui registreerisin internetis aadressi demokraadid.ee. Sellel ajal olid kõik MTÜ Demokraadid asutajad ja juhatuse liikmed (peale Laaneti, kes visati välja 20. märtsil) veel rõõmsalt Keskerakonna liikmed. MTÜ asutamiseks dokumentide vormistamine võttis aega, sest ma ei kiirustanud ja jõudsin selleni 19. aprillil. Kui ma salvestaksin oma telefonis kõnesid, siis saaksin tõestada, et ettepaneku MTÜ asutamiseks ja nimes sõna demokraadid kasutamiseks tegin mina, mitte Andres Hiie, nagu on meelevaldselt väidetud. See fakt kajastub ka asutamise protokollis.

Selgitage palun, mida ma olen valesti teinud või kuidas oleksin saanud valida nime selliselt, et keegi seda hiljem enda omaks ei peaks? Olen arvamusel, et Eestisse mahub palju erinevate nimedega demokraate.

Virgo Kruve
MTÜ Eesti Demokraadid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga